12 15
8 ?
10
Show one way to write a ratio using the numbers 3 and 4
3:4 , 3 to 4, 3/4
How many attempts would he need to make 32 jump shots?
Tanner can buy 10 Pokemon cards for $5.
What is the unit rate?
2 cards per $1
Better deal?
1 pound of apples for $2.15 or
3 pounds of apples for $5.76?
3lbs for $5.76 = $1.92
1 pound for $2.15 = $2.15
3lbs for $5.76 is a better deal
8 ?
14 21
12
The ratio of dogs to cats is 3:5.
If there are 9 dogs, how many cats are there?
15
Teddy can score 22 points in 14 games.
How many points will he score in 35 games?
55 points
Jax can throw a baseball 600 feet in 25 tries.
What is unit rate?
24 feet per try
Better deal?
8 slushies for $10 or
20 slushies for $22
20 slushies for $22 = $1.10/slushy
8 slushies for $10 = $1.25/slushy
? 6
72 16
27
If there are 8 pencils...how many TOTAL pencils and pens are there?
Shane can throw 27 touchdown passes in 3 games.
How many games will it take him to throw 45 touchdown passes?
5 games
Xavier can score 32 goals for his hockey team in 8 games.
What is his unit rate?
4 goals per game
Which is greater?
510 visitors in 30 hours or
960 visitors in 60 hours
510 visitors in 30 hours = 17 visitors/hour
960 visitors in 60 hours = 16 visitors/hour
510 visitors in 30 hours is greater
40 15
48 ?
What is the basic ratio if there are 10 basketball for every 22 soccer balls?
5:11
Nayanna can solve 62 math problems in 2 minutes.
How many problems can she solve in 6 minutes?
186 problems
Riley can buy 20 new shirts for $5.
What is the cost per shirt?
.25 per shirt
$27 for 4 large pizzas or
$32 for 5 large pizzas
$32 for 5 large pizzas is better because
$32/5 large pizzas = $6.40 a pizza
$27/4 large pizzas = $6.75 a pizza
63 27
35 ?
15
What is the basic ratio if there are 32 elephants for every 16 tigers?
2:1
Luke can hit a triple 5 times every 26 games.
How many games will it take him to hit 25 triples?
130 games
Sukhman can run 631 miles in 10 hours.
What is her unit rate?
63.1 miles per hour
Better deal?
50 envelopes for $2.49 or
90 envelopes for $5.50
50 envelopes for $2.49 = about .05 per envelope
90 envelopes for $5.50 = about .06 per envelope