Amy drove to her mother's house, which is 204 miles away. If it took 3 hours, what was her average speed?
What is 68 miles per hour
Mei's office recycled a total of 12 kilograms of paper over 6 weeks. After 20 weeks, how many kilograms of paper will Mei's office have recycled?
What is 40 kilograms
25% of 30?
7.5
What are the 2 traits of a proportional graph?
A straight line and goes through the origin (0,0).
Solve. (-3) + 17
What is 14.
4 gallons of gasoline cost $16.80. What is the price per gallon?
What is $4.20 per gallon
Brody jarred 12 liters of jam after 3 days. How much jam did Brody jar if he spent 9 days making jam?
What is 36 kilograms
Mr. Green works as the art teacher at Hamburg Summer Day Camp. Six hundred campers participate in the camp every day. Yesterday Mr. Green helped 6 campers on an art project. What percent of the campers did Mr. Green help yesterday?
1%
When the price of an item decreases, name three terms it can be called.
What is Markdown, Discount, or Sale.
Solv:e 4-(-19)
What is 23.
A T-shirt launcher can launch 5 shirts in 20 minutes. What is the rate in shirts per hour?
What is 15 shirts per hour
Elizabeth grew 10 plants with 2 seed packets. With 3 seed packets, how many total plants can Elizabeth have in her backyard?
What is 15 plants
Shalinda wants to leave an 18% tip for her meal. If her meal cost $25.10, what should be the total she pays, including the tip?
$29.62
A television time slot has 4 minutes of commercials for every 11 minutes of programming. This rate is constant. a. If a television program is 88 minutes long, how many minutes of commercials should a viewer expect?
What is 32 minutes of commercials.
Solve: 2x + 8 = 20.
What is x= 6.
Ashley needs to rider her bike to her friend's house 96 miles away. She is riding at a rate of 15 miles per hour. She has 6 hours to get there. Will she make it in time?
What is No. It will take her 6.4 hours.
Carol spends 17 hours in a 2-week period practicing her culinary skills. How many hours does she practice in 5 weeks?
What is 42.5 hours.
Karen buys a sweatshirt for $30. The sales tax in her state is 7%. What is the total amount Karen will pay for the sweatshirt, including sales tax?
$32.10
Each week, Best Foot Forward orders 8 boxes of socks for every 3 cases of shoes. This rate is constant. If the store orders 96 boxes of socks one week, how many cases of shoes would it order?
What is 36 cases of shoes.
Solve the inequality: -8x - 27 < 5
What is x > -4
Which is the best buy: 6 shirts for $25.50 or 4 shirts for $18?
What is 6 shirts for $25.50
Mary reduced the size of painting to a width of 3.3 in. What is the new height if it was originally 32.5 in tall and 42.9 in wide?
What is 2.5 in
Kevin has $24 to buy a gift for his cousin. He found a gift for $22. With 5% sales tax added on, will Kevin have enough money to buy the gift? If so, how much will he pay?
Yes; he will pay $23.10.
The term, "Constant of Proportionality", is a fancier term for what?
What is unit rate.
Solve d = rt for t.