Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
25

What is the Constant of proportionality
9
Kendall used 1/2 of a bag of seed to plant 1/10 of her garden. How many bags will Kendall use to plant her garden?
5
For every 5 boys there are 3 girls in the gym class. What is the ratio of girls to boys in the gym class?
3:5
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
8

What is the constant of proporitonality?
3
A brownie recipe requires 2/3 cup of sugar for 1/3 batch of brownies. How much sugar is need for 1 batch of brownies
2 cups
A drawing contained 5 circles, 8 triangles, and 6 squares. What is the ratio of circles to squares?
5:6
Tony can buy 4 juice bottles for $8 or 3 juice bottles for $6. How much do you think he would pay for 5 juice bottles?
10

What is the constant of proportionality?
40 dollars per hour

Solve this problem
18
The pet shop has 2 dogs, 4 cats, and 5 hamsters. What is the ratio of dogs to all pets?
2:11
Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum. Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal?
Rose
Is this proporitonal? If so what is the equation?
y=1/2x
A dejuicer was able to squeeze a pint of juice from 1/10 bag of oranges. This amount of juice filled up 1/3 of a jug. At this rate, how many bags will it take
to fill the entire (1) jug?
3/10 of a bag
A recipe for ice cream uses 6 cups of sugar and 8 cups of milk. Which choice shows the ratio of sugar to milk? Simplify if possible
3:4
Unit rate is defined as . . .
a fraction where the denominator is 1

What is constant rate of proportionality. Write an equation
Y=40x
An above-ground swimming pool is leaking. After 1/2 hour the pool has leaked 7/8 of a gallon of water. How many gallons of water per hour is the swimming pool leaking?
7/4
The design on Santana’s wall includes 16 pink stripes and 20 green stripes. Find the ratio of pink stripes to green stripes.Simplify if possible
4:5