Algebra
Unit Rate
Proportional or Not?
Solving Proportions
Word Problems
100

Solve for x. 3x + 2 = 14.

X = 4

100

If Mimi drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?

25 miles per hour

100

2/3 and 4/6

Yes, proportional, 2 x 6 = 12 and 3 x 4 = 12.

100
Solve for x. x/6 = 6/9
What is 4
100
Anna earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?
What is $20
200

Solve for x. 4x+3 = -5x+21

X = 2

200

If James types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?

40 words per minute

200

Are 1/6 and 2/7 proportional?

Not Proportional, 1 x 7 = 7 and 2 x 6 = 12

200
Solve for x. x/2 = 9/6
What is 3
200
Ramon gets 10 points in 4 games. How many does he get in 6 games?
What is 15 points
300

Solve for x. -2(3+x)-8= 5x.

X=-2

300

If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?

$0.35

300
Are 6/8 and 9/12 proportional?
Yes proportional, 6 x 12 = 72, and 9 x 8 = 72
300
Solve for x. x/6 = 8/12
What is 4
300
Henry reads 8 pages in 6 minutes, then he reads 4 pages in how many minutes?
What is 3 minutes
400

Solve for x. -3 + 2(x+4) = 25


X = 10

400

Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts

$24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)

400
Are 5/10 and 4/8 proportional?
Yes proportional, 5 x 8 = 40, 10 x 4 = 40
400
Solve for x. 6/10 = 18/x
What is 30
400
Julia texts 60 words in 4 minutes, then she texts 45 words in how many minutes?
What is 3 minutes
500

Solve for x. 3/4x - 2(m-1) = 1/4x+5

X = -2

500

What is a unit rate?

a ratio where the bottom number is a 1

500
12/20 and 3/10
Not proportional, 12 x 10 = 120, 20 x 3 = 60
500
Solve for x. 3/8 = 15/x
What is 40.
500
Ms. Curtis students 25 hours for 2 tests, and studies 100 hours for how many tests?
What is 8 tests.
M
e
n
u