Shopping
Random
Apply
100

Jared spent $15.00 for 3 cinnamon rolls. How much did he spend per cinnamon roll?

$5.00 per cinnamon roll

100

To make 4 batches of cookies, Alex used 8 sticks of butter. How many sticks did they use per batch?

2 sticks of butter per batch

100

Carmen's muffin recipe made 12 muffins per batch. How many muffins did 5 batches make?

12 muffins per batch

60 muffins per 5 batches

200

Juan spent $180 for 6 concert tickets. How much did he spend per concert ticket?

$30 per concert ticket

200

Moses ran 6 miles in 1 hour. What is his time (in minutes) per mile?

10 minutes per mile

200

Laurel ran 3 miles in 24 minutes. At that rate, how long will it take her to run 7 miles?

8 minutes per mile

56 minutes for 7 miles

300

Jordan spent $64.00 for 4 pairs of jeans. How much did she spend for every pair of jeans?

$16 per pair of jeans

300

Terrence drives 120 miles in 2 hours. What is the unit rate of miles per hour?

60 miles per hour

300

What is the better deal: 2 books for $9 or 3 books for $12? 

3 books for $12

400

I can buy 12 bananas for $6.00. What is the price per banana?

$0.50 per banana

400

Melanie can type 120 words in 3 minutes. How many words do they type per minute?

40 words per minute

400

A kitten gained 12 ounces its first four months after it was born. If this rate continues, how many ounces will the kitten have gained at one year?

3 ounces per month

36 ounces per 12 months (one year)

500

A dozen roses cost $30. What is the price per rose?

$2.50 per rose

500

A tv show is 198 minutes long for 9 episodes. What is the unit rate of minutes per episode?

22 minutes per episode

500

For the soccer team fundraiser, you earn 6 points for every $3 you raise. If Tyson earned 84 points, how much money did he raise?

2 points per dollar 

84 points per $42.00

M
e
n
u