Writing Ratios
Unit Rate
Unit Rates with Fractions
Unit Rate Comparisons
100

Write a ratio for the following situation:

There are 12 boys and 8 girls in the Math Club. What is the ratio of boys to girls?

3:2

100

Find the unit rate.

Hal drove 120 miles in 3 hours. What is his speed in miles per hour?

40 mph

100

Yolanda ran 3/5 of a mile in 3/4 of an hour. How far will she run in one hour?

4/5

100

Which is the better buy?

$5.99 for a 20 ounce bag of candy


$2.99 for a 12 ounce bag of candy

2.99 for 12 oz bag

200

What is the ratio for 3 red buttons compared to 7 blue buttons?

3:7

200

Find the unit rate.

Danny bought 5 hamburgers and spent $25.75. What is the price per burger?  

$5.15 per burger

200

Ian used 2/7 of a box of tissues in 1/3 of an hour. At this rate how much of the box will he use in one hour?

6/7

200

Which is the better buy?

$3.50 for 64 ounces of juice

 

$1.20 for 16 ounces of juice


$3.50 for 64 oz

300

A basketball team won 8 out of 15 games. What is the ratio for wins to total games?

8:15

300

Janice used 11 cups of flour to bake 5 cakes.  How many cups of flour will she need to bake one cake?

2.2 cups per cake

300

Jill uses 3 cups of cereal to make ½ batch of rice crispy treats. How much cereal would she use to make one batch of rice crispy treats?

6 cups per batch

300

Bilo has 10 slices of Sargento cheese for $2.48.  Food Lion has 12 slices of Sargento cheese for $3.12.  Which store has the better buy? 

Bilo

400

There are 20 students on the honor roll.  Seven of the students are boys. Write the ratio for girls to boys.

13:7

400

Jon typed 350 words in 25 minutes. How many words did he type per minute?

14 words per minute

400

Find the unit rate for each.  Tell which pair(s) has a unit rate greater than one.

A and B

400

Walmart has a 15 ounce package of Oreos for $2.98.  Target has a 14 ounce package of Oreos for $2.50.  Which store has the better buy?

Target

500

In Mrs. Risher's classes, 10 of the 85 students are left-handed. Write the ratio of left-handed students to right-handed students as a fraction in simplest form.

2/15

500

 It took Kim 5 seconds to walk 12 meters.  How many meters can she walk in one second?

2.4 meters per second

500

Cedrick is writing a report.  It takes him 4 minutes to type 5/8 page of the report.  How many minutes will it take to write a full page report?


6 2/5 or 32/5

500

Kyle
M
e
n
u