Unit rate
Unit price
Better deal
100

Earn $145 in 25 hour

What is $5.80/hour

100
$10.00 for 4 m
What is 2.50 m
100

A. Price of a $36.07 item consisting of 34 units?

B. Price of a $48.53 item consisting of 11 units?

A. $1.06 per unit

200

write 11 pages in 2 hours

What is 5.5 pages/hour

200
Unit price of a $3.60 item consisting of 30 units?
What is $0.12.
200

A. Price of a $48.53 item consisting of 11 bags?

B. Price of a $72.15 item consisting of 25 bags?

B: $2.89 per bag

300
make 686 cars in 56 days
What is 12.25 cars/day
300
Unit price of a $14.32 item consisting of 3 uits?
What is $4.77
300

A. Price of a $47.53 item consisting of 27 boxes?

B. Price of a $105 item consisting of 35 boxes?

A: $1.76 per box

400
score 98 points in 6 games
What is 16.3 points/game
400
Unit price of a $37.12 item consisting of 22 units?
What is $1.69.
400

A. Price of a $36.26 item consisting of 33 pens?

B. Price of a $21.89 item consisting of 11 pens?

A: $1.10 per pen

500
travel 1,200 m in 4 hours
What is 300 m/h
500
Price of a $16.46 item consisting of 31 units?
What is $0.53.
500

A. Price of a $31.91 item consisting of 46 cups of soda?

B. Price of a $14.12 item consisting of 13 cups of soda?

A. $0.69 per cup of soda

M
e
n
u