Jason buys 2 baseball bats for $300. What is the unit rate per bat ?
$150
Bob takes 7 photos in 28 seconds. At this rate how long will it take him to take 18 photos.
72
25 75
___ = _____
30 X
90
A $3.60 item consisting of 30 units? what is the unit rate
What is $0.12.
Rodney earns $190 for working 10 hours.
How much will he earn if he works 43 hrs?
$817
14 140
___ = ____
8 Y
80
If a car drives 250 miles in 4 hours, how many miles does the car drive per hour?
62.5
Kooper did 82 sit-ups in 10 minutes. At this rate how many will he do in 30 minutes?
246
100 50
_____ = _____
B 90
180
what is the unit rate
2 miles walked per hr
I bought 12 cookies for $18. At the unit rate what would 20 cookies cost?
30
X 63
____ = _____
5 = 35
9
Price of a $16.46 item consisting of 31 units?
What is $0.53.
Bob drives 75mph. How many miles does Bob drive in 5 hrs?
375
15 60
____ = ______
4 X
16