DAYLIGHT HOURS----- Which Variable would go on which axis?
What is Month goes on the X-Axis and Daylight hours goes on the Y-Axis
Write an equation for: cost=4.99 x number of t-shirts sold
What is c=4.99n
Give at least 3 solutions to the following inequality:
x < 4
ex. 3, 2, 1, etc..
Create a fact family for the following equation and solve for n.
.75- n = .25
.75 - n = .25
.25+n = .75
n +.25 = .75
.75-.25= n
n=.50
DAYLIGHT HOURS--- Sketch what this graph would look like.
What is It would start low on the left side, go up in the middle, and start to curve back down to right side.
Write an equation for a person who travels a distance (d) at 3.5 miles for every hour (h) at a constant rate.
What is d= 3.5h
Give at least 3 solutions for the following inequality:
-6>=g
ex. -6, -5, -4, -3....etc
A $70 video game is on sale for 10% off. How much is the discounted price?
$63
Come up with a story for what is happening over time in this graph....
What is Answers Vary-- I DECIDE!!!!
If Mrs. Kintz offered to babysit for her niece for $50 in an addition to $3.00 per hour, write a rule or equation to show the relationship between money (m) and time (t).
m=50+3t
Graph the following inequality on a number line:
-6 > x
Evaluate using the order of operations.
3 + 6 · (4-2)2 - 7
20
Come up with a story for this graph:
What is ANSWERS VARY--- I DECIDE!!!
Mike wants to know how much it will cost him to get gas if gas is $1.95 per gallon. Make a table showing how much it will cost if he needs 1 gallon, 3 gallons, 5 gallons, or 7 gallons.
What is Gallons 1 3 5 7 Cost 1.95 5.85 9.75 13.65
If your two variables are cost of a t-shirt and number of t-shirts sold, which is the DEPENDENT variable?
What is Number of T-Shirts Sold
If ASB had a budget of $300 to buy MVMS shirts at $6.00 per shirt. Write an equation for determining money left in the budget (m) after buying a given number of t-shirts (n).
m = 300-6n
Graph x < 3
(...Get it? Because we <3 our math class!)
Each 1/3 block of cheese can make a whole pizza. How many whole pizzas can you make with 6 1/3 blocks of cheese?
19 whole pizzas
COME UP WITH A graph of the following story: a person's heart rate rises and he starts running, then maintains a steady pace. Then rests as it goes back to normal.
Make a table of how many jumping jacks done over time if you can do 12 jumping jacks every 10 seconds for 40 seconds.
What is Time 10 20 30 40 J. J 12, 24, 36, 48
If Annie babysits for $5.50 an hour for a particular number of hours, what is your independent variable?
What is Time (in hours)
What is an equation?
What is a math problem that uses letters or symbols to represent variables.
Create and solve the inequality for the following scenario. Emma sells her braclets at $5 per braclet. At least how many braclets does she need to sell to make profit if her expenses costs $122?
5b > 122
b > 122 / 5
b > 24
Find the GCF & LCM for the following 3 numbers:
12, 18, & 24
GCF: 6
LCM: 72