Unit Cost Rates
Simplifying Ratios
Sharing Ratios
Multiplying Ratios
Random Trivia
Class Trivia
100

A packet of 10 pens costs $5. What is the cost per pen?

$0.50

100

Simplify the ratio 2:4

1:2

100

Share $30 in the ratio 1:2

$10:$20

100

Double the ratio 2:3

4:6

100

How many legs does a spider have?

8

100

Who always asks "Can we have free time" the moment Miss Connor even breathes?

Kauri-Rae

200

6 apples cost $3. What is the cost of 1 apple?

$0.50

200

Simplify the ratio 6:9

2:3

200

Share 40 stickers in the ratio 3:1

30:10

200

A recipe uses 1:2 ratio of butter and sugar. What is the ratio for triple the amount?

3:6

200

What is the capital of Australia?

Canberra

200

Who always wants to sit next to Jett?

Miller

300

A 12 pack of juice boxes costs $9.60. What is the price of a single juice box?

$0.80

300

Simplify the ratio 10:25

2:5

300

Share $60 between 3 people in the ratio 2:3:5

$10:$15:25

300

Scale up the ratio 4:5 by a factor of 3

12:15

300

What is 9x6?

54
300

Who has the most dramatic stories in the class?

Jay

400

3 notebooks cost $4.50. How much would 5 notebooks cost?

$7.50

400

Simplify the ratio 12:16

3:4

400

Share 48 pencils in the ratio 4:2:2

24:12:12

400

The ratio of ingredients needed for 10 muffins is 2:3:1. What is the ratio if I make 40 muffins?

8:12:4

400

Which weighs more: 1kg of feathers or 1kg of bricks?

They weigh the same

400

How many assessments have we done this year so far?

7

500

A 2kg bag of flour costs $5.80. What is the cost per 100g? 

$0.29

500

Simplify the ratio 18:27:9

2:3:1

500

Share 90 lollies in the ratio 5:4:1

45:36:9

500

The ratio of ingredients needed for 8 cookies is 4:6:8. What is the ratio if I make 28 cookies?

14:21:28

500

What's the name of the toy cowboy in Toy Story?

Woody

500

How many people have LEFT 7.3?

Include people who have left the school.

11

Stevie, Ricardo, Maylan, Amanda, Kartik, Ekam, Quewin, Abigail, Willow, Troy, Jacob

M
e
n
u